gif Změny v těle během těhotenství 2.část - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Změny v těle během těhotenství 2.část
vendulka

Změny v těle během těhotenství 2.část

Děloha
Během těhotenství vzroste děloha 500až 800krát, na konci těhotenství váží 1000 až 1500g (Bez obsahu!). Obvod bříška narůstá.
Během celého těhotenství probíhají kontrakce, které jsou však citelné až cca v posledních čtyřech týdnech před porodem. Děložní hrdlo se uzavře hlenovou zátkou, což zabraňuje průniku bakterií. Při otevíracích bolestech je zátka vypuzena.

Placenta, pupeční šňůra a plodová voda:
Placenta (plodové lůžko) vytvoří tlustou houbu, kdy mezerami proudí matčina krev. Zde také probíhá látková výměna mezi matkou a dítětem. Placenta přebírá funkci plic, jater, ledvin, žaludku a některých žláz miminka. Mimo jiné chrání dítě před přechodem bakterií a produkuje hormony, které zachovávají těhotenství.(např. estrogen, progesteron)

Ve čtvrtém měsíci pokrývá placenta asi polovinu děložní stěny, poté však ještě o něco zesílí, tak že v době porodu kryje jen 1/4. Poté váží cca 500g a její průměr je 18 až 20cm a je silná asi 2 až 3cm.

Krevní oběh matky a dítěte jsou odděleny, přičemž matčina část placenty naléhá na děložní stěnu. Mezi krevními oběhy se nacházejí 3 tkáňové vrstvy, jsou nejtenčí dělící přepážky , jaké jsou vůbec možné. Matčina krev je z artérií (tepen) stříkána do prostoru - 500-600ml za minutu a odtéká zase žílami.
 


Na dětské straně ústí zhruba uprostřed placenty pupeční šňůra. V ní probíhají dvě artérie, které přenášejí krev a produkty metabolismu dítěte matce do žil, výživné látky a okysličenou krev k dítěti. Při porodu je pupeční šňůra dlouhá asi 50 až 55 cm a zhruba 2 cm silná.

V plodové dutině se nachází 500 až 1000 ml plodové vody, je to čistá alkalická a sterilní tekutina. V plodové vodě plavou vločky mázku, který se nachází na kůži novorozeněte, které produkuje dětská kůže jako ochranu před okolní vodou.

Úloha plodové vody tkví v ochraně dítěte před  tlakem zvenčí. Asi tři týdny před porodem se vytváří denně 4 litry  plodové vody a  také se opět vstřebávají. Část vody miminko vypije nebo vdechne.   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo