gif Mateřské mléko poskytuje dítěti vše potřebné - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Mateřské mléko poskytuje dítěti vše potřebné
Z knih

Mateřské mléko poskytuje dítěti vše potřebné

Mateřské mléko je bohaté na imunologicky aktivní protilátky. Ty se podstatným způsobem účastní vývoje imunitního systému kojence. Protilátky chrání kojence především před onemocněním horních cest dýchacích, zánětem středního ucha a nemocemi zažívacího systému.

Kojené děti proto jen vzácně onemocní průjmy.
Imunitní systém novorozence je nezralý, a proto obranné látky od matky předávané při kojení chrání dítě před působením mnoha virů a bakterií. Kojené děti jsou méně často nemocné a onemocnění probíhá lehčeji než u dětí nekojených. Velmi významné je kojení ve vztahu k alergiím. V prvních šesti měsících výlučného kojení dostává kojenec v mateřském mléce vše, co potřebuje. Čiré, vodnaté mléko na začátku pití uhasí jeho žízeň. Hlad ukojí na tuky bohaté, husté zadní mléko. U zdravého dítěte se lze spolehnout, že je schopné si dobu kojení a potřebné množství potravy určit samo.

Výhodou kojení není jen kvalita přijímané potravy. Kojení samo znamená pro matku i dítě zvláštní zážitek, který je pro oba nepostradatelný. Dítě získává pocit bezpečí, jistoty, důvěry. Poznává přesně hlas, pokožku i vůni matky. Očekává kojení a poznává příjemný pocit nasycení.

Na kojení se připravujte již v těhotenství
Již v těhotenství je nutné informovat maminky o technice kojení. Každé mamince by měly být vyšetřeny prsy – např. vpáčené bradavky lze připravovat na kojení formovačem bradavek (otužování, kartáčování a povytahování prsů se nedoporučuje). Prenatální záznam o vyšetření prsů a o eventuálních problémech s předchozím kojením by měl být k dispozici v maminčině kartě jak v porodnici, tak u dětského lékaře, aby matkám, které měly s kojením potíže, mohla být věnována pozornost.
Je dobré absolvovat kvalitní kurz předporodní přípravy, kde je budoucímu kojení věnována pozornost.
K porodu si někde můžete vybrat BFH porodnici (Baby Friendly Hospital – porodnice přátelská dětem), která dodržuje program „10 kroků k úspěšnému kojení“.

Kojte, jak dítě potřebuje
Dítě má být kojeno bez omezování délky a tak často, jak má zájem; tedy nikoli podle předem stanoveného harmonogramu, jako to pamatují generace babiček a prababiček dnešních novorozenců.
Aby se mohla tvorba mléka plně rozvinout, musí dítě být stále v blízkosti matky. Má mít možnost být kojeno kdykoli, bez omezení počtu kojení, ve dne i v noci. Platí zásada, že je třeba kojit tak dlouho a tak často, jak si to dítě žádá. Nejčastější příčinou odstavení dítěte je nedostatečná sebedůvěra matky, obavy z nedostatku a kvality mléka („slabé mléko“) a předčasné zavedení umělé výživy.
„Je třeba, aby matky důvěřovaly své schopnosti kojit. A měly by důvěřovat i dítěti – samo nejlépe ví, kdy a co potřebuje. Naučme se mu rozumět. Příroda, která spojila dvojici matka–dítě, má mnoho možností, jak vzájemné pouto upevnit. Jednou z těch nejkrásnějších a jedinečných je kojení,“ říká MUDr. Magdalena Paulová, bývalá primářka 2. dětského oddělení FTN v Praze.
 

Knižní novinka

300 rad pro první rok s dítětem
autor: Chvátalová
nakladatel: PORTÁL www.portal.cz
rok vydání: 2006
rozsah: 320 stran
vazba: brožovaná
ISBN: 80-7367-138-7
Cena: 197,- Kč
 


   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo