gif Tajemství dobrého spánku - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Tajemství dobrého spánku
Vendulka

Tajemství dobrého spánku

Každý člověk by rád procitl tam, kde usnul. Ať dospělý, nebo dítě, u všech lidí je to stejné. Je to vlastně docela pochopitelné. Před stavte si, že vy, jinak zkušený, srdnatý člověk, usnete ve své posteli a probudíte se v letadle


Nebo usnete v autě na sedadle pro spolujezdce a procitnete v posteli (nemluvě o obavě, že byste se mohli probudit v nemocniční posteli). Objeví-li se okolnosti, které neočekáváte, a na které tedy nejste připraveni, vyburcuje vás to. Noční můra! Děs! Co se děje? Kde to jsem?

Ke klidnému spánku potřebujete důvěrně známý polštář pod hlavou, nataženého budíka na nočním stolku, určitým způsobem stažené žaluzie. Vidíte, že se přitom jen v nepatrné míře jedná o pocity bezpečí, o důvěru a lásku v mezilidských vztazích, o tělesnou blízkost. Jde spíš o věcnou jistotu.

(Nepodezřívejte mě, prosím, že si necením tělesné blízkosti. Naopak. Jsem přesvědčená zastánkyně přirozeného porodu, roomingu- in, nošení dítěte na těle v látkové kapse nebo popruzích a terapie pevného objetí, jejímž smyslem je řešit v těsném tělesném kontaktu rozporuplné pocity a změnit je v lásku.) V životě člověka však existují situace, kdy je věcná jistota důležitější než jistota v mezilidských vztazích. Stojíte-li před rozviklaným žebříkem, je pro vás pevnost jeho příček důležitější než váš nejbližší přítel, který by vás možná rád objal nebo s vámi zapředl nějakou zajímavou diskusi. Byl by vám v této situaci spíš na obtíž, znervózňoval by vás, nebo by vás dokonce ještě víc znejistil. Podobné pořadí potřeb určuje i chování zvířat. Také zvíře nejdříve potřebuje jistotu svého území, kde pobývá, než založí doupě nebo hnízdo a než se spáří.

Nejdříve zkoumá jistotu místa a označí svým sekretem hranice oblasti svého pobytu, aby ho pomocí známého zápachu opět poznalo a vymezilo se vůči ostatním. Úkryt je pro zvíře důležitější než potrava. Když se například hladová kočka vrhne na kořist, okamžitě prchá, zaslechne-li psa. Důležitější než nasycení a požitek z dobrého žrádla je úkryt, který, je-li to možné, poskytuje stále stejné, už osvědčené podmínky – doupě určitého tvaru, tmu a ochranu před okolím. Tato vnímatelná jistota má v sobě cosi prapůvodního a bezpodmínečného. Obsahuje hlubokou základní hodnotu, na jejíž půdě se teprve může dařit vyšším hodnotám, jako je bezpečí a láska. Aby člověk mohl usnout, potřebuje tedy svou bezpečnou postel. A potřebuje také takzvané dobré svědomí a pocit, že ho netrápí žádné starosti. V podstatě jde tedy opět o možnost spolehnout se, že po probuzení bude všechno v obvyklém pořádku, jak má být.
Dítě si v noci nejlépe odpočine, usíná-li večer pravidelně vždycky ve stejnou hodinu a na stejném místě a může-li se spolehnout, že se k němu ráno máma skloní s láskyplným úsměvem a zaraduje se, že je její děťátko už vzhůru.
Zní to jako utopie? Ale ne, spánek dítěte nebyl nikdy velký problém. Toto tvrzení ovšem platí jen pro zdravé děti. Horečkou a bolestmi sužované dítě svým ustaraným rodičům vždycky dělalo z noci den.


Když dítě nechce spát
Autor: Jiřina Prekopová
ISBN: 978-80-7367-431-1
Počet stran: 128
Vazba:
Cena: 179,- Kč   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo