gif Jak často by mělo dítě dostávat příkrm? - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Jak často by mělo dítě dostávat příkrm?
Vendulka

Jak často by mělo dítě dostávat příkrm?

S růstem a postupujícím věkem dítěte zvyšujeme postupně frekvenci podání příkrmů. Každé dítě je ale jiné a ne každý den má stejnou chuť k jídlu. Rozličné je ale také množství mléka, které dítě vypije. Navíc jsou mezi zdravým a dobře prospívajícími dětmi větší a menší jedlíci. Vhodný počet jídel dále závisí na tom, jak je strava energeticky hodnotná.


Průměrné zdravé kojené dítě by mělo dostávat příkrm 2x-3x denně ve věku 6-8 měsíců, 3x-4x denně ve věku 9-11 měsíců. Od roku věku by dítě mělo dostávat 3-4 jídla denně s 1-2 výživnými svačinami podle potřeby. Pokud je energetická hodnota jídla nízká nebo množství zkonzumovaného jídla malé nebo už dítě není kojeno, může být krmeno častěji. Na druhé straně je třeba dodat, že kojené dítě často příkrmy houževnatě odmítá, a to vede k obavám maminek, zda nestrádá. Obavy ale nejsou namístě. Dítě jen intuitivně dává přednost tomu, co pro ně nejlepší. Ve chvíli, kdy mu mléko nestačí, pochutná si rádo na nějakém jiném dobrém jídle. Matce nezbývá než příkrm dítěti vytrvale nabízet. Nutit ho ale do jídla by nebylo správné a v budoucnu by se to mohlo projevit opravdovými těžkosti s příjmem jídla a mohlo by vést až k neprospívání.

Recepty nemléčných příkrmů

Pyré, polévky a kaše z jednoho druhu zeleniny

První nemléčná jídla. Na začátek postačí několik lžic a pak svého miláčka dokojíme.

- Mrkvové pyré

Středně velkou mrkev nakrájíme na drobné kousky a uvaříme s malým množstvím do měkka. Pak ji propasírujeme nebo rozetřeme vidličkou na kašil

- Bramborové pyré

Středně velkou bramboru oškrábeme, nakrájíme na drobné kousky, důkladně vypereme a dáme vařit do horké vody tak, aby všechny kousky byly ponořené. Vaříme zakryté. Uvařené doměkka prolisujeme a se 4 lžícemi kojeneckého mléka umícháme do hladké kaše.

- Květákové pyré

Omytou menší růžici květáku nakrájíme na malé kousky a povaříme. Květák uvařený doměkka propasírujeme nebo rozetřeme vidličkou na hladkou kaši.

- Brokolicové pyré

Menší růžici brokolice omyjeme a nakrájíme na malé kousky a dáme vařit do horké vody. Uvařenou ji pak propasírujeme na hladkou kaši. Později můžeme zeleninu kombinovat: brambory s mrkví, brambory s brokolicí, mrkev s hráškem, mrkev s květákem apod.

Vařená mrkev
- 50g očištěné mrkve
- 50ml vody
- 2 kávové lžičky bezmléčného margarínu nebo rostlinného oleje (slunečnicového, olivového nebo kukuřičného)
Nakrájenou mrkev dusíme doměkka a propasírujeme.

Rajská polévka
- 1 středně velké rajče
- 300ml vody
- 1 lžička oleje

Rajče spaříme vroucí vodou, zchladíme, oloupeme a nakrájíme. Zalijeme vodou a uvaříme doměkka. Přidáme 1 lžičku oleje, případně najemno nasekanou petrželku. Polévku můžeme zahustit rýžovou kaší nebo můžeme rajče povařit s jedním žloutkem.

Květáková polévka
- 1 větší růžička květáku
- 1 žloutek
- 250ml vody
- 1 lžička rostlinného oleje

Očištěný květák povaříme doměkka, propasírujeme, přidáme žloutek rozmíchaný se lžičkou oleje a převaříme.

Rýžová kaše s brokolicí

Ve vodě uvaříme 6-7 lžiček brokolice doměkka. Propasírujeme ji nebo rozmačkáme vidličkou. Připravíme porci rýžové kaše a smícháme dohromady. Podáváme teplé.
(Rýžovou kaši můžeme připravit z instantní bezmléčné rýžové kaše nebo kaše s mlékem, nebo rozvaříme 25 dkg rýže v 1 litru mléka.)

Rýžová kaše s mkrví

Jednu větší omytou a očištěnou mrkev nastrouháme na hrubším struhadle a v malém množství vody podusíme doměkka. Připravíme porci rýžové kaše jako u kaše s brokolicí a smícháme dohromady.

Květáková polévka s vločkami
- 100g květáku (2 růžičky)
- 15g ovesných vloček
- 300ml vody
- 1 lžička rostlinného oleje
Květák uvaříme a vyjmeme z hrnce. Do vývaru přidáme předem namočené vločky a uvaříme hodně doměkka. Propasírujeme nebo rozmixujeme s uvařeným květákem, přidáme olej a nasekanou petrželku.

Kniha: Jídelníček kojenců a malých dětí, Martin Gregora, nakladatelství GRADA   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo