gif Sourozenecká rivalita - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Sourozenecká rivalita
Vendulka

Sourozenecká rivalita

Pokud se vám narodilo druhé dítě, vaše batole bude prožívat smíšené pocity. Následuje několik rad, jak co nejvíce omezit sourozeneckou rivalitu při narození druhého dítěte a v průběhu prvních let.

Batole na sourozence připravte. Než miminko přijde na svět, zkuste batoleti vysvětlit, jak se váš společný život změní po narození jeho brášky nebo sestřičky.

Řekněte mu, že už bude „velký kluk (velká holka)“ a umí různé věci, které miminko ještě nedokáže. Prohlížejte si knížky o miminkách, připravujte společně oblečky, dětský pokoj atd.

Mějte pochopení pro smíšené pocity.
Batole může mít na jednu stranu z miminka radost a chovat se k němu hezky, ale na druhou stranu si může připadat přehlížené, a v důsledku toho bude smutné, žárlivé a rozladěné. Po několika týdnech bývá často zklamané, že miminko jen pláče a spí a že si s ním nemůže hrát.
Dávejte batoleti dárky. Když k vám přijdou hosté, často přinesou dárek jen pro miminko, a pro starší dítě ne. Pro takové situace pro něj mějte připravený dárek (můžete říct, že je od miminka).

Vyhraďte si čas jen pro batole. Po narození miminka se snažte určitý čas trávit jen s vaším batoletem. Můžete si společně zajít na oběd nebo do kina, zahrajte si společně hru nebo se projděte a povídejte o věcech, které ho zajímají.

Mějte se na pozoru. Batole může dávat miminku najevo svou náklonnost, stejně tak může vůči němu prožívat i negativní pocity nebo s ním zacházet neopatrně. Nechte batole, ať vám s miminkem v rámci svých možností „pomáhá“, ale mějte se stále na pozoru, abyste mohli zabránit případnému problému.
Učte batole správnému zacházení s miminkem. Ukažte batoleti, že miminko samo neudrží hlavičku, neumí si vzít hračku, napít se nebo najíst ani se překulit. Předveďte mu, co všechno od vás kojenec potřebuje.

Požádejte batole o „pomoc“. Požádejte batole, ať vám pomůže sledovat, co miminko právě potřebuje. Mělo by se nakrmit, přebalit, více zabalit do deky, uložit ke spánku? Třeba by se mu líbila písnička nebo barevné věci, na které by mohlo koukat. Jak se batole postupně naučí rozeznávat potřeby svého malého sourozence, bude na sebe hrdé a posílí se tak jeho ochranitelské city.

Buďte opatrní. Jak miminko roste, dávejte pozor, abyste od svého staršího dítěte nežádali příliš mnoho. Pamatujte, že je to stále batole s odpovídajícími potřebami.

Snažte se předcházet problémům. Zkuste se aspoň částečně připravit na blížící se situace, kdy mladší dítě začne staršímu brát hračky a bořit jeho stavby z kostek. Vysvětlete svému prvorozenému, že některé hračky bude mít se svým mladším sourozencem společné, ale že si může vybrat pár oblíbených, které dáte zvlášť.
Nechte děti, ať si problémy mezi sebou řeší samy. Při tahanicích mezi vašimi dětmi se raději držte trochu stranou. Většinou si neshody vyřeší samy během několika minut.

Ukázka z knihy 333 nápadů pro život s batoletem, Portál
http://obchod.portal.cz/produkt/333-napadu-pro-zivot-s-batoletem/   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo