gif Co je to pupečníková krev? - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Co je to pupečníková krev?
Vendulka

Co je to pupečníková krev?

Pupečníková krev je krev, která se nachází v placentě a pupeční šňůře miminka. Pupeční šňůra a placenta zajišťují po dobu těhotenství výživu a dýchání miminka. Jakmile se miminko narodí a je pupeční šňůra přestřižena, stávají se z nich nepotřebné orgány. Opravdu jsou nepotřebné? Ještě ne! Ještě totiž obsahují krev, která může vyléčit řadu velmi vážných onemocnění.


V čem se pupečníková krev liší od krve běžně kolující v žilách?
Kromě červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček, které se nacházejí běžně v krvi, obsahuje pupečníková krev i kmenové buňky. Kmenovou buňku si můžeme představit jako buňku, která ještě nezná svůj úkol, není jasné, zda se z ní stane krvinka, buňka některého orgánu nebo tkáně. Říkáme, že není specializovaná. V lidském těle musí proběhnout řada složitých procesů, aby se z kmenové buňky stala buňka některé tkáně nebo orgánu. Nicméně díky této schopnosti kmenových buněk je možné obnovit nemocí poškozenou tkáň, v našem případě kostní dřeň, ve které se tvoří krev.

Proč pupečníková krev?
Bylo by chybné myslet si, že pupečníková krev je jediným zdrojem kmenových buněk. Kmenových buněk máme v těle milióny. Současná medicína však není tak daleko, aby dokázala jakoukoliv kmenovou buňku v lidském těle přimět k tomu, aby se proměnila právě v buňku kostní dřeně a napravila poškozenou tvorbu krve. Využívá tedy především krvetvorné kmenové buňky, které jsou schopny se samy, spontánně, usadit v kostní dřeni a začít vytvářet červené a bílé krvinky a krevní destičky, které jsou nezbytné pro život. Takové kmenové buňky (krvetvorné) se nacházejí v kostní dřeni, v běžné žilní (periferní)krvi a v pupečníkové krvi.
Kmenové buňky z pupečníkové krve mají několik mimořádných vlastností: - jsou velmi mladé, mají velmi dobrou schopnost množit se - nejsou zatížené životním stylem nebo aktuálně probíhajícím onemocněním. - jejich odběr je rychlý, zcela bezpečný a nezatěžuje ani matku, ani dítě. Způsoby využití pupečníkové krve Pupečníkovou krev lze využít k léčbě třemi základními způsoby: pro vlastní potřebu dítěte, mezi sourozenci a pro zcela cizího člověka. Rodiče se tak můžou rozhodnout pro placený odběr pro potřeby rodiny (vlastní využití + pro sourozence) nebo pro bezplatné anonymní darování cizímu nepříbuznému pacientovi.

Rozhodnutí, jak naložíme s pupečníkovou krví svého dítěte, je vždy na nás, rodičích. Je třeba promyslet důkladně všechny aspekty, zvážit priority a možnosti. Pro všechny zájemce je zde možnost stát se kmotrem webových stránek www.pupecnikova-krev.cz. S každým kliknutím o kousek vzroste naděje na záchranu lidského života. Být kmotrem znamená podpořit dobrou věc.   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo