gif Když přijdou první zoubky - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Když přijdou první zoubky
Vendulka

Když přijdou první zoubky

Někdy mezi čtvrtým a dvanáctým měsícem života se začnou objevovat první zoubky  u většiny dětí k tomu dojde kolem šestého měsíce. Zoubky se často prořezávají krátce po sobě, někdy jsou však mezi jednotlivými zuby také velké odstupy. Závazné je pouze pořadí. Nejprve se objeví střední řezáky.


U tří ze čtyř dětí se prořežou nejprve dolní řezáky. Poté následují postranní řezáky, pak přední zuby třenové. Mezery mezi nimi vyplní později špičáky.

Pro zoubky je náročné propracovat se skrze okostici, vazivo a ochranný obal dásní. Důsledkem toho je tlak, napětí a bolesti. V tomto období děti koušou do všeho, co se k tomu jenom vzdáleně hodí. Tlak, který působí při kousání dásně, zmírňuje bolest a podporuje prořezávání zubů. U většiny dětí se prořezávání zubů ohlásí dlouhou dobu dopředu. Dítě nápadně hodně sliní, častěji než jindy si něco dává do úst a intenzivně to kouše. Jestliže dítě neustále sliní a eventuálně je ještě nachlazené, kůže kolem úst někdy zarudne. abyste zredukovali toto zarudnutí, měli byste, kdykoli dítě spí, nanést na tuto oblast dětský krém nebo mléko obsahující tuk.
Spousta dětí si také neustále do úst strká pěstičku. Protože čelisti jsou během prořezávání zoubků silněji prokrvené, má dítě často tváře červené jako oheň. Pokud je prořezávání zubů už nablízku, jsou mnohé děti neklidné a plačtivé.

K mírnění bolesti, případně ke kousání, je vhodný velký kus chlebové kůrky (malý kousek by mohlo dítě spolknout), mrkev nebo nepříliš malý kousek jablka. Existují i kousací kroužky naplněné vodou, které před použitím uložíte do ledničky. Zmírnění potíží může napomoci i jemná masáž. K tomu si posadíte dítě na klín  to ho trochu povzbudí  a pak prstem jemně masírujete opatrnými pohyby od křídel nosu až po koutky úst. Podobné masáže podporují prokrvení a pomáhají zubu k rychlejšímu prořezání.

Jsou-li oblasti kolem čelisti zarudlé nebo dokonce zanícené, můžete je opatrně navlhčit heřmánkovým čajem. V lékárně jsou k dostání i speciální tinktury nebo gely na zmírnění bolestí.

Mnohé děti dostanou při prořezávání zubů i teplotu, některé prodělají nachlazení nebo průjem. Dlouho se předpokládalo, že prořezávání zubů způsobuje u dětí horečku  ale je to spíše naopak  při horečce se zuby lépe prořezávají. Nachlazení a průjem (obojí vyvolané infekcemi) vznikají často kolem čtvrtého a šestého měsíce  tedy v období prořezávání zubů- výrazně častěji, protože v této době dítě ztrácí vrozenou ochranu. Jeho imunitní systém si začíná budovat vlastní repertoár obranných látek. Abyste tyto drahocenné perly v ústech už od počátku chránili, je třeba je pravidelně čistili měkkým kartáčkem (zatím bez zubní pasty). Matky by si měly nechat udělat test slin ohledně bakterií způsobujících zubní kaz, protože tyto se při mazlení snadno přenášejí na dítě. Tvar a velikost, stejně jako kvalita zubní skloviny, jsou geneticky podmíněné.

Na základě mléčných zubů ještě nelze předpovědět, jak budou jednou vypadat trvalé zuby. Pro zdravý vývoj potřebují první zoubky především vápník a trochu fluóru.

Kniha: První tři roky života dítěte, Doro Kammerer, nakladatelství GRADA www.grada.cz    
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo