gif Alergie a jejich vyšetření - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Alergie a jejich vyšetření
Vendulka

Alergie a jejich  vyšetření

Speciálním vyšetřením tzv.testem na alergeny - lékař zjišťuje působením různých substancí většinou přímo na pokožku postiženého, aby zjistil, na které z nich reaguje alergicky. Pokud jsou tyto látky jednoznačně určeny jako alergizující, může být pacient zcela konkrétně léčen nebo mu lékař sdělí, kterým látkám se musí vyhýbat. O možném ohrožení alergeny v určité roční době informují i některé rozhlasové a televizní stanice.

Alergologická vyšetření - jejich příklady
Dnes již máme nejrůznější metody, jak alergie rozpoznat, nejčastěji se však provádějí kožní testy.
Náplasťový test
Tomuto testu se říká také epikutátní. Alergolog nalepí na záda vyšetřovaného proužky či kolečka speciální náplasti, na kterých jsou naneseny nejčastější alergeny. Jde o testované substance, které přicházejí v úvahu jako látky provokující alergické reakce u postiženého. Náplast ponechá na místě tři dny. Lékař pak odečítá výsledek po 24,48 a 72 hodinách. Pokud se na kůži pod náplastí objeví červená skvrna, pak je pravděpodobná kontaktní alergie - to znamená, že již při doteku kritické látky reaguje imunitní systém nadměrnou reakcí.
 

Osvětlený náplasťový test
Postupuje se zde podobně jako při normálním testu. Po 24 hodinách sejme lékař náplast a ozáří testovací místo ultrafialovým světlem. Potom kontroluje ještě po 48 a 72 hodinách, zda se vytvořilo zarudnutí. Existují totiž látky, které vytvoří alergickou reakci pouze ve spojení s ultrafialovým světlem.

Intradermní test
U této formy testu se vpichuje testovací látka do kůže. Používají se všechny látky, které přicházejí v úvahu jako například květní pyly, domácí prach a další.
Roztoky pro tento druh testů jsou již předem speciálně připravené. V kapkách se nanesou na kůži a poté se tenoučké jehly do ní vpraví. Výsledek lze odečítat již po 10 až 20 minutách. Pokud je vyšetřovaná osoba alergická na některou z testovaných látek, objeví se v místě tohoto roztoku na kůži malá kulatá vyvýšeninka - lékař mluví o pupenci. Tato forma se hodí pro test při senné rýmě a astmatu.

Provokační test
Jako doplněk k intradermálním testům se může provést ještě tzv. provokační test. Lékař přitom podá pacientovi malé množství látky podezřelé z alergenního působení. Při senné rýmě se například nanesou na nosní sliznici různé druhy travních pylů nebo se alergen vkápne do spojivkového vaku. Výsledek je zřejmý: Látky, které vyvolají zarudnutí nebo rýmu, jsou pro testovanou osobu alergeny, tedy původci alergie. Provokační test je vhodný také pro vyšetření potravinové alergie.

Je alergologické vyšetření nebezpečné?
Při správném provedení testu jsou komplikace nepravděpodobné. Existují však lidé, kteří již na nejmenší množství alergenu reagují tak silně, že může dojít i k hrozivým stavům .
Hlavně u provokačního testu se může projevit alergická reakce, která se rozšíří na celé tělo. Vytvoří se kožní vyrážky a může dojít k dušnosti, selhávání oběhu a dokonce až k šokovanému stavu. Z tohoto důvodu má lékař, který test provádí, vždy připravené léky, kterými by mohl proti takové látce účinně zasáhnout. Vyšetřovaný proto musí po aplikaci alergenu setrvat v čekárně  a pod přímým dohledem lékaře vyčkat, zdali se neobjeví příznaky tzv. analfaktického šoku.

Co jsou alergeny?
Antigeny jsou substance , které uvedou do chodu tvorbu obranných látek. Zvláštním druhem antigenů jsou tzv. alergeny - látky, které mohou vyvolat přehnanou obrannou reakci organismu. Podle způsobu vstupu do těla se rozeznávají:

Inhalační alergeny:
K těm patří například pyly, spory hub, zvířecí chlupy, mouka a podobně, zkrátka látky, které se dostávají do těla dostávají.
Potravinové alergeny:
Do této skupiny alergenů se  řadí bílek, dále luštěniny, ovoce a podobně.
Kontaktní alergeny:
Tyto látky vyvolávají alergickou reakci již při doteku. Patří k nim  látky jako jsou kosmetické přípravky, dezinfekční prostředky, různé rostliny či kožešiny.
Injekční alergeny:
Jsou to především léčiva a hmyzí jedy (včely, vosy)
Infekční alergeny:
Jde o mikroorganismy (bakterie, plísně) a střevní parazity, kteří se dostávají do těla a vyvolávají tam alegrie.   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo