gif Těhotenství 1. až 3. měsíc - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Těhotenství 1. až 3. měsíc
Vendulka

Těhotenství 1. až 3. měsíc

Co se stane po oplodnění

Přibližně čtvrtý den po oplodnění se dostane vajíčko, které je veliké asi 0,055 až 0,2mm, do dělohy.

A nyní musí všechny další kroky vedoucí k uhnízdění vajíčka proběhnout velmi rychle, protože pokud by došlo k rozvoji normální obranné reakce organismu mohl by být zárodek z těla matky i vyplaven.

Vajíčko se z těchto důvodů hned pevně uchytí většinou na zadní stěně dělohy. K tomu dochází okolo šestého dne po oplodnění nebo, podle jiného způsobu počítání 22.den po uvolnění vajíčka z vaječníku. Přísně medicínsky vzato, lze teprve nyní mluvit o těhotenství.

Vajíčko se pevně usadí

Jakmile si vajíčko našlo své místo, vnoří se do sliznice dělohy a uhnízdí se tam. Asi po pěti dnech je už uhnízděné vajíčko dobře opatrováno ochraňující sliznici, která se nad ním opět uzavře.
Hormony teď zabraňují vypuzení vajíčka a podceňují změny, nutné pro počínající těhotenství.
Nejdříve musí být zajištěna výživa a dýchání vznikajícího organismu. A tím začíná spolupráce mezi vajíčkem, které je v této době veliké asi 2,5mm, a mateřským organismem.: Děloha a vajíčko vytvoří společně mateřské lůžko - placentu.

Mateřské lůžko

Mateřské lůžko (placenta) je vlastně jakási přestupní stanice mezi matkou a vznikajícím dítětem. V něm končí krevní cévy matky a cévní oběh plodu je s ním spojen pomocí pupečníkových cév.
Kyslík, minerály, vitaminy, bílkoviny, uhlovodany a ostatní důležité látky proudí z matčiny krve do mateřského lůžka a odtud jsou předávány orgánům zárodku.
Opačným směrem odevzdává vznikající organismus do placenty oxid uhličitý a odpadové produkty látkové výměny.

Vlivem hormonů se začne organismus matky připravovat na další průběh těhotenství, porod a dobu poporodní. Mezi pevně srostlými kostmi pánve se vytváří lépe roztažitelná pojivová tkáň, svalovina v podbřišku zesiluje, děloha a pochva se stávají extrémně pružnými.
Touto vazivovou přeměnou se připravuje porodní cesta, kterou bude dítě protlačeno. Také v prsech dochází již od začátku těhotenství ke značným změnám. Žlázová tkáň se množí, aby nakonec prostoupila celá prsa.

Nebezpečí potratu

Mateřské lůžko potřebuje asi 3 měsíce, aby srostlo pevně s dělohou. Proto v tomto období často dochází k potratům. Poruchy těhotenství v tomto období mohou však být způsobeny i samotným plodem, například při špatném uložení vajíčka, při mimoděložním těhotenství v dutině břišní či vejcovodu, nebo i vadným vývojem zárodku.
V prvních třech měsících je těhotenství ohroženo i zevními škodlivými faktory, k nimž patří nemoci matky, č užívání nevhodných léků.
Tyto vlivy nemusí vždy způsobit definitivní ukončení těhotenství - potrat, ale někdy dohází k částečnému poškození plodu, které se projeví jako tzv. vrozené vady.
Organismus matky je v tomto období více namáhán zajišťováním výživy, dýcháním a vylučováním embrya. Tím sice roste výkonnost jejího srdce a plic, avšak zvýšené nároky na její organismus mohou vyvolat první projevy skrytých nemocí.

 

Když je zajištěno zásobování vajíčka životně důležitými látkami a vajíčko je pevně ukotveno v děloze, začíná jeho překotný vývoj.
Růst se soustřeďuje na zárodečné listy, z nich¨tvoří základy pro vývoj míchy, mozku a nervů. Na jiných místech se začíná vyvíjet pupeční šňůra, střevní kanál, močové cesty a ostatní orgány. Ve 12.týdnu se stane z vajíčka plod, který vypadá jako malý člověk: hlava, trup, ruce a nohy jsou již zřetelně patrné. Normální poloha embrya je hlavičkou dolů.   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo