gif Těhotenství 4. až 6. měsíc - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Těhotenství 4. až 6. měsíc
Vendulka

Těhotenství 4. až 6. měsíc

Ve čtvrtém měsíci je embryonální fáze vývoje nového jedince ukončena. Lékař již proto o dítěti v mateřském těle nehovoří jako o embryu (zárodku), ale jako o fetu (plodu).
Plod již má vyvinuty všechny důležité tělesné základy a nyní u něj začíná doba zdokonalování, specializace a zvětšování orgánů a tkání.

Plod již vylučuje moč a na ultrazvuku lze rozlišit i pohlaví dítěte. Během této druhé doby těhotenství vyroste plod velikosti asi 9 až 10 centimetrů a asi 14 gramů hmotnosti na přibližně 30 centimetrů a nejméně na 500 až 800 gramů hmotnosti.

Vývoj vnějšího vzhledu
Také zevně se plod v průběhu těchto týdnů velmi mění. Hlava zůstává ještě nadměrně veliká, zato ale tělesné proporce se stávají souměrnější a "lidštější". Rychle rostou hlavně horní a dolní končetiny.
Obličej získává jemnější rysy, na hlavě vyvážejí první vlasy, rostu prsty na rukou a nohou. Kromě toho plod přijímá a ukládá v této době mnoho tuku, což ho činí méně zranitelnějším. Na prstech horních a dolních končetin se objevují nehtová lůžka a vyrůstají nehty.

Reflexy
Rovněž vývoj nervového systému plodu prodělá ve čtvrtém měsíci obrovské pokroky. Vyvíjejí se první reflexy a z nich na prvním místě především sací reflex. Plod v matčině těle tento reflex pravidelně "trénuje", protože souhra svalstva čelistí, rtů a lící s polykacím reflexem je značně komplikovaná. Vyvíjejí se i další reflexy, například uchopovací a svírací reflex.

Ovládání pohybů
Kromě reflexních pohybů se také rozvíjejí pohyby plodu, které jsou ovládány jeho vůlí. Plod se ve druhé třetině těhotenství stále učí lepšímu ovládání svého rostoucího těla. Pořádá proto v matčin těle pravá tělesná cvičení, dělá kotrmelce, svíjí se a točí. V této době začíná tepat i jeho srdce  plod již reaguje i na podněty přicházející zvenčí, například na hlasité zvuky. Matka jeho první jemné pohyby pocítí asi ve čtvrtém až pátém měsíci

Co probíhá v matčině těle

Počátkem čtvrtého měsíce se mění mnoho i v organismu budoucí matky.Matčino tělo si již zvyklo na těhotenství, takže v normálně probíhajícím těhotenství nastupuje nyní fáze velmi příjemného stavu. Těhotenství matku již téměř nezatěžuje, matka je vyrovnaná a plně výkonná. Přesto je v tomto období velmi důležité, aby si budoucí matka stále uvědomovala svůj stav a fyzicky se nepřepínala. Těžší práce v domácnosti nebo na pracovišti by měly být  zcela samozřejmě přenechány jiným!

Zátěž organismu matky
Přes "kvetoucí vzezření", které v tomto období mnoho žen má a které je vnějším projevem dobrého zdraví, je matčino tělo těhotenstvím postupně stál více a více zatěžováno. Břicho ženy se nyní zřetelně zvětšuje, pas a boky se zakulacují. V tomto období by měla těhotná žena přibrat týdně na hmotnosti 200 až 300 gramů.
Tím že dítě výrazně roste, jsou vnitřní orgány dutiny břišní stále více stlačovány k sobě a částečně stlačny nahoru.
Při jídle se rychle dostavuje pocit plnosti a protože močový měchýř ženy již nemůže pojmout takový obsah jako dříve, musí se častěji vyprazdňovat. Silněji jsou  zatěžovány také kostra, svaly a krevní oběh.

Pravidelná těhotenská gymnastika
V tomto období je vhodné udělat si tělesné pohodlí. Velmi důležité je nosit účelné, volné (pohodlné) oblečení. Pásek sukně nebo kalhot by si těhotná žena měla zcela klidně maximálně povolit či rozšířit a blůzu či kazak nosit navrch.
V žádném případě se žena nemá snažit rostoucí bříško schovávat.
Stejně důležitá je však v tomto období pravidelná tělesná gymnastika a příprava na porod. Této rehabilitační přípravy se mohou zúčastnit i otcové, kteří tím nastávající matku významně psychicky podpoří.   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo